Evliliğe giden yolda herkes her şeyin kusursuz olmasını ister. Geleneksel ya da modern bir ruha sahip olabilirsiniz. İsteğinize ve bu ruha uygun olarak bu eğlenceli geceyi planlamak size kalmış. Aklınızı kurcalamaya başlayan kına gecesi organizasyonu nasıl olmalı sorusuna sıra geldiyse mutlu sona yaklaştınız demektir.

Bu işe girişecekseniz, kına gecesi organizasyonu nasıl olmalı? Nerede yapılmalı? Ne giymeli? Ne hediye edilir? Neler alınır? Bu şekilde sorular karşınıza çıkacak. Aslında hiçbiri bilmediğiniz sorular değil. Sadece aile büyüklerinin yardımıyla bile bu sorulara cevap bulmanız mümkün ama son yıllarda bu işler biraz değişti. Geleneksel kına gecesi kutlamasında birçok yeni trenler mevcut. Siz de çağın gerisinde kalmak istemiyorsanız ve gerçekten farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu yeni trendleri takip etmelisiniz.

Size yol gösterici olması açısından aklınızda beliren bütün bu soruları tek tek inceleyelim.

Nerede ve Nasıl Yapılmalı?

Kına hazırlıkları başlayınca akla gelecek ilk sorular nerede ve nasıl olacağıdır. Misafirler nerede ağırlanacak , ne ikram edeceksiniz? Canlı müzik mi olacak? Yemekli mi olacak? Tüm bunlar için öncelikle bütçenizi belirlemelisiniz. Eğer düğün öncesi ekonomik olarak çok fazla açılmak istemiyorsanız bütçeyi belirlemek yararınıza olacaktır.

Kına geceleri eskiden yakın aile ve arkadaş çevresinde kız tarafının evinde yapılırdı. Fakat artık bu anlayış değişti ve bu iş artık daha büyük ve gösterişli bi organizasyona dönüştü. Artık evde yapmak yerine restoran ve kafe gibi mekanlarda yapmak tercih ediliyor. Bu sayede daha fazla davetli ile bu organizasyonu gerçekleştirmek mümkün oluyor. Son geldiğimiz noktada ise yalılarda, otellerde hatta kır düğünü mekanlarında adeta bir düğün öncesi düğün gibi görkemli şekilde bu günü kutlamak revaçta. Seçim size ait mekanı çağıracağınız davetli sayısına göre belirlemenizde fayda var. Aile arasında samimi bir ortam tercih ediyorsanız küçük bir mekan da işinizi görecektir.

Bir diğer soru ise nasıl yapılacağı. Geleneksel eski tip kına gecelerinde aile üyeleri ve birkaç samimi arkadaş ile yapılırdı. Çok fazla abartıya kaçılmadan mütevazı bir şekilde planlanırdı. Son zamanlarda kına organizasyonlarının düğünlerden aşağı kalır yanı yok.

Siz de böyle büyük bir organizasyon planlamak istiyorsanız bunu evde yapmanız mümkün değil. Çok fazla emek isteyen bu organizasyonlarla kendi başınıza baş etmeniz oldukça zor ve zahmetli olacaktır. Bu işi yapan organizasyon şirketleri var. Kendi başınıza yapmanın mümkün olmayacağı bu organizasyonları bir profesyonelin eline bırakmanın zamanı geldi.

Seçeceğiniz mekanlarla yemekli ya da yemeksiz, alkollü ya da alkolsüz olarak anlaşma yapabilirsiniz. Zaten bir mekanda yaptığınıda o mekanın bir kına gecesi paketi oluyor ve bu paketler genellikle aklınıza gelecek her detayı kapsıyor. Kına tahtı ve cibinliğinden tutun, kına kızlarının dans ve davul gösterilerine kadar… Çünkü mekanlar kına geceleri için kına organizasyon firmaları ile çalışıyor ya da bünyelerinde böyle bir organizasyon ekibi barındırıyor.

Sözü gelmişken bir de kına organizasyonu yapan firmalar var ki bunlardan biri ile anlaştığınızda yine sizin hiçbir şey düşünmenize gerek kalmıyor. İztedğiniz yerde belki evinizin bahçesinde, terasında ya da dışarıda bir mekanda kına gecenizi en kusursuz biçimde organize ediyorlar.

Davetiye olmalı mı olmamalı mı?

Bu durum tamamen sizin kararınıza bağlı. Çok fazla kişiyi davet etmeyi düşünmüyorsanız davetiyeye gerek kalmayacaktır. Fakat büyük bir organizasyon planlıyorsanız davetiye gerekli hale gelecektir.

Bu geceyi oldukça farklı hale getirebilmek de sizin elinizde. Konsteptli bir kına gecesi düzenlemek de son trendler arasında. Daviteyi seçimini de konsepte uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Hint konseptinde bir kına gecesi düzenlemeye ne dersiniz?Bu konsepte uygun olacak pembe ve turuncu renklerle donatılmış, bant desenli, fil ve püskül detaylı bir davetiye seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra konsepte uyumlu masa düzeni, menü düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Kıyafet seçenekleri

Kına kıyafeti denilince akla ilk gelen bindallı oluyor tabii ki. Bindallı ve kına kaftanları eskiden beri kullanılsa da özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Hürrem kıyafetleriyle birlikte iyice popüler oldu. Renk renk, desen desen bir sürü model var piyasada. Eğer ihtişamlı bir kına organizasyonu yapacaksanız kına kaftanı ya da bindallı giymek şart. Fakat kınada giyebileceğiniz şık bir abiye modeli de seçebilirsiniz. Eğer gece boyu bindallı ile rahat edemem diyorsanız mutlaka bir kına elbiseniz de olmalı.

Kına Malzemeleri

Kına organizasyonunun olmazsa olmaz malzemeleri şunlar;

  • Kına tepsisi
  • Kına sepeti
  • Kına keseleri
  • Kına mumu
  • Kına eldiveni
  • Kına el mumu

Bir organizasyon şirketi ile anlaşacaksanız bütün bunların teminini onlar gerçekleştireceklerdir. Size sadece modellerini seçmek kalıyor.

Konsept Önerileri

Eğer konseptli bir organizasyon düzenlemek istiyorsanız ve nasıl bir konsept olacağına karar veremiyorsanız sizin için örnek olabilecek birkaç fikrimiz var. Osmanlı konsepti, pembe konsepti ve hint konsepti gibi seçenekler mevcut. Kına denilince akla ilk gelen kırmızı konseptli kına ki bu Osmanlı konsepti olarak da bilinir. Tarzınıza ve hayallerinize uygun olanı seçip kına süslerini de bu konsepte uygun olarak seçmenizi öneririz.

Kına Hediyelikleri

Son trendler arasında üzerine “Ezgi’nin Kınası” gibi kendi adınızın yazılı olduğu ojeler, minik, çanta boy el kremleri, kokulu renkli minik sabunlar, kırmızı ya da pembe renklerde keseler, renk renk badem şekerleri, minik şişelerde Osmanlı şerbetleri, lokumlar kına hediyesi oluyor.

Bu günün yeterince özel olması için aklınızda soru işaretleri kaldıysa, bu işi yapan organizasyon şirketleri ile konuşarak fikir alışverişinizde bulunabilirsiniz.