Organizasyonların sosyal medya ile desteklenmesi gerekir mi? Organizasyonlarda sosyal medya araçlarının kullanılması bize ne gibi fayda sağlar? İnternetin akabinde sosyal medya araçlarının öneminin her geçen gün arttığı günümüzde, bunları daha verimli nasıl kullanmamız gerektiğini ve önemini yazalım.

Sosyal medya araçları diğer bir adıyla dijital ajanslar; facebook, twitter, instagram, youtube gibi birçoğumuzun düzenli olarak kullandığı iletişim araçlarıdır. Öncesinde kulaktan kulağa iletişim ya da yüz yüze iletişim organizasyonların en önemli reklam ve pazarlama ağını oluştursa da artık sosyal ağların gelişmesi, daha çok insanın bu araçları kullanması ile daha önemli bir iletişim aracı haline gelmiştir. Elbette ki yüz yüze iletişim gibi fiziksel ağlar hiç eskimeyecek bir iletişim ağıdır. Fakat bu gibi fiziksel ağlar sadece belli bir kitleye hitap eder ve ulaştığı çevre sınırlıdır. İşte tamda bu yüzden günümüzde sosyal medya araçlarının önemi çok artmıştır. Doğru kullanıldığında hayal ettiğinizden daha geniş kitlelere hitap etme olanağına sahip olursunuz. Bunun yanında organizasyonların sosyal medya ile desteklenmesi için gerekli bir parasal bütçeye bağlı kalmadan sesini duyurabilmesi için büyük fırsat sağlamaktadır. Siz çok kaliteli bir organizasyon şirketi olup, güzel işler yapsanız da bunu geniş kitlelere duyuramadıktan sonra size getirisi pek fazla olmayacaktır.

Sosyal Medyayı Daha Etkin Nasıl Kullanabiliriz?

  • Yapmakta olduğumuz organizasyon işiyle bağlantılı olarak, hedeflediğimiz kitlelerin daha çok hangi sosyal medya araçlarını daha çok kullandığını araştırarak başlayabiliriz. Elbette ki bütün sosyal medya araçlarını kullanmak bize artı sağlayacaktır fakat hedef kitlemizin bazı sosyal medya araçlarını daha çok kullanmasından dolayı bizimde oraya ağırlık vermemiz daha verimli olacaktır.
  • Öncelik verdiğiniz sosyal medya aracını diğer sosyal medya araçlarıyla destekleyebiliriz. Örneğin hedef kitlenize e-mail yollayarak kişileri web sitenize ya da facebook sayfanıza yönlendirerek organizasyon ile ilgili bilgilendirme yapabilir ve etkin bir reklam aracı olarak kullanabiliriz. Kişileri bilgilendirirken diğer yandan sosyal medya araçlarınızın trafiğini yükseltebiliriz. Aynı şekilde telefonla mesaj göndererek kişileri web sitelerine yönlendirebilir.
  • Organizasyonlarda yapılan ya da yapılacak olan faaliyetleri zamanında sosyal medyada paylaşmak, hem yeni Pazar ağı oluşturmada yardımcı olacak hem de yapılan güzel organizasyonları tanıtmada büyük rol oynayacaktır.
  • Görsel tabanlı olmakta sosyal medyada önemli bir ayrıntıdır. Organizasyon aktivitelerinin çeşitli olması bunları görsele dökmeyi zorunlu hale getirir. Ve bu görselleri etkin bir şekilde paylaşmak en az yazı kadar etkili sonuçlar verecektir.
  • Gelişen teknolojiyle yeniliklerden geri kalamamak gerekir. Organizasyon sırasında en iyi ekipmanları kullandığınız gibi sosyal medyada da yenilikleri takip etmek aynı şekilde önemlidir. Bunun en güzel örneklerinden biride ‘’#hashtag’’ kullanarak daha farklı kitlelere daha hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.

Hashtag Kullanımının Organizasyonlarda Önemi Nedir?

Kullanıcıların bulduğu hashtag sembolü Twitter ile başlayıp diğer sosyal medya araçlarında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Peki, neden bu sembol ön plana çıkmıştır? Sosyal medya araçlarında paylaştığımız bir organizasyon haberini sayfa üyeleri ya da ilgili kişiler görebilecekken gönderimizin başına hashtag işaretini doğru bir şekilde eklediğinizde daha önce iletişim kurmadığımız farklı kitlelere de ulaşmış oluruz. Örneğin İzmir Organizasyon facebook sayfasında ‘’İzmir Organizasyon Evlilik Teklifi’’ olarak paylaştığımız bir gönderiyi sadece belli bir kitle görürken başına hashtag ekleyerek ‘’#izmirorganizasyon #evlilik teklifi’’ şeklinde paylaşırsak evlilik teklifi ile ilgili gönderilere bakan herkes gönderiyi görmüş olur. Böylelikle hem hazırlamış olduğumuz evlilik teklifi organizasyonu videoları ve resimleri ilgili kişiye kısa yoldan ulaştırmış olur hem de İzmir Organizasyon markasını sadece bir sembol fazla kullanarak daha geniş kitlelere maliyetsiz bir şekilde ulaştırmış oluruz. Twitter raporlarına göre hashtag kullanımı normal tweetlere göre etkileşimi %20 daha arttırıyor. Her ne kadar hashtag kullanımı etkiyi arttırsa da yanlış kullanımı da organizasyonun profesyonelliğini zedeler, bu yüzden gönderide her cümleye hashtag kullanmak yerine anahtar kelimelere yani gönderiyle alakalı olarak organizasyonu tam olarak anlatan kelimelere hashtag kullanmak daha doğru olacaktır.

Günümüzde yediden yetmişe, her kesimden insanın ve toplulukların sosyal medyayı kullanıyor olması bizlerin bu alana daha çok önem vermemizi gerekli hale getiriyor. Organizasyonlarda sosyal medyanın etkin, düzenli ve doğru bir şekilde kullanıldığında getirisinin gözle görülür bir şekilde arttığı bir gerçektir.